Pavilon primátů
Šimpanzi, gorily, orangutani – naši nejbližší příbuzní. Samozřejmě nikoliv z hlediska rodinného (tetička by vám dala!), ale vývojového. Vždyť genetická informace člověka a šimpanze je shodná přibližně z 98 %! Ostatně když budete lidoopy chvíli pozorovat, najdete u nich spoustu druhů chování podobných člověku, třeba včetně stolování ;-)
V naší zoo najdete několik expozic věnovaných primátům. Hned za vchodem leží Ostrov lemurů kata, kteří na něj přecházejí nad hlavami návštěvníků z restaurace U Lemura, kde mají své obydlí. V pavilonu primátů najdete největší kolekci lidoopů v Česku tvořenou chovnými skupinami orangutanů a šimpanzů, kterou doplňují dvě gorily (samec Tadao a samice Shinda). V pavilonu je umístěna také největší chovná skupina afrických stromových gueréz angolských. Malé druhy primátů návštěvníci uvidí v Pavilonu lvíčků a Vodních světech. V současné době v zoo chováme 10 druhů opic.
Něco z historie
První pavilon opic vznikl adaptací palmového skleníku ležícího v prostoru dnešní restaurace U Lemura již v roce 1950. Jeho obyvateli byli makakové, paviáni, ale také první královédvorský lev. Koncem 50. let 20. století se také stal domovem prvních šimpanzů. Pavilon byl přestavěn jako exkluzivní obydlí primátů v roce 1960 – následně v něm žili mandrilové, dželady, kočkodani, mangabejové, makakové a další zajímavé druhy, z nichž většina se zde i úspěšně opakovaně rozmnožovala. Protože však technicky nevyhovoval chovu lidoopů, byla vystavěna expozice pro šimpanze (dnešní Vodní světy), která byla dokončena začátkem 60. let a v níž byli primáti poprvé vystavováni za sklem.
Pro gorily, orangutany a šimpanze byl pak budován nový, tehdy moderní pavilon, jehož stavba se však bohužel v dobách socialismu protáhla na neuvěřitelných 12 let. Není tedy divu, že již na jaře roku 1984, kdy byl slavnostně otevřen, byl prostorově i funkčně zastaralý. V budoucnu se proto počítá s výstavbou nových zařízení pro lidoopy a přestavbou tohoto pavilonu pro menší druhy primátů.