Nosorožci tuponosí severní (bílí)
Červen 2013: Jak vypadá obyčejný den nosorožců v Ol Pejetě?
Od loňského roku nebylo u severních bílých nosorožců pozorováno žádné páření. Podle rozborů trusu samice nejsou ani březí. Jak v současnosti takový obyčejný den severních bílých nosorožců v Ol Pejetě vypadá?
Sudán stále žije ve velkém výběhu o velikosti téměř 300 hektarů a během dne je dost aktivní. Potuluje se po výběhu a spásá přirozeně rostoucí trávu, která je typická pro pláně Ol Pejety. Sem tam se rochní v bahnitých kalužích, a když je příliš horko, schrupne si ve stínu stromů. Severní bílí nosorožci ve volné přírodě jsou z velké části závislí právě na trávě, za den jí spořádají asi 60 až 80 kilogramů. Kvůli tomu také tráví asi polovinu dne pasením. A přesně to dělá přes den i Sudán.
Ve čtyři hodiny odpoledne Sudán chodí na místo poblíž vjezdu do velkého výběhu. Čeká tam na něj pravidelná denní dávka příkrmu skládající se ze sena, mrkví, vojtěšky a banánů. Přikrmováni jsou všichni severní bílí nosorožci, aby se tak posílila jejich kondice. Právě v době krmení také do výběhu může vjet omezená skupinka turistů, která by se chtěla na nosorožce podívat. V jinou dobu turisté k severním bílým nosorožcům nesmějí, někdy je ale mohou zahlédnout z cesty, která vede podél jejich výběhu.
Ve velkém výběhu je se Sudánem i Fatu, která se však pase spíš společně s jižními samicemi. Fatu je docela zvědavá, takže čas tráví i se stády zeber Grévyho a buvolců stepních, která ve velkém výběhu rovněž žijí. Ve čtyři odpoledne se i ona u brány výběhu přidává k Sudánovi.
Suni a Nájin žijí v sousedním, menším výběhu a i oni se přes den potulují po bomě, pasou se na trávě a odpočívají pod akáciemi. Na bahnění mají několik prohlubní s vodou. Dospělí samci nosorožců bývají rádi sami a i Suni se velkoui část dne drží kousek stranou. K Nájin se však chová velmi vstřícně a občas jsou spolu. Po loňském páření s Nájin už projevil letmý zájem jen o jižní samice, k ničemu ale zatím nedošlo.
Severní bílí nosorožci mají stejně jako ostatní nosorožci velice dobrý sluch, takže když na ně ve čtyři hodiny jejich oštřovatelé zavolají, hned se vydají k místu přikrmování. Suni jako jediný samec v menší bomě dostává pořádnou porci vojtěšky, sena, mrkve a banánů, zatímco Nájin má příděl přece jen trochu menší.
Večeře trvá asi dvě hodiny a nosorožci se pak vracejí k obcházení svých výběhů. Pohybují se hodně i za tmy a někdy stráví popocházením po výběhu úplně celou noc. V Ol Pejetě je můžete navštívit i vy. Společně s CK Adventura pořádá naše zoo v únoru příštího roku zájezd do Keni, jehož součástí bude i výlet do výběhu severních bílých nosorožců. Těšíme se na vás.
Foto: Jan Stejskal/ZOO DK
Únor 2013: Testování bezpilotních letadel
Vyšetření trusu, který byl dovezen v září 2012, březost Nájin nepotvrdilo. Ještě na podzim proto byly do výběhu Suniho a Nájin přidány dvě samice jižní formy. A to přesunutím od Sudána, u něhož zůstala Fatu, dvě jižní samice, jedna jižní samice s mládětem a rovněž dva mladí nosorožci černí. Na jednání expertní komise bylo v únoru 2013 dohodnuto, že pokud vyšetření odvezených vzorů trusu znovu nepotvrdí březost, bude Sudán přemístěn do bomy a střídán do výběhu Suniho a k Fatu s jednou jižní samicí bude přesunut jižní samec. K příchodu jižního samce zatím nedošlo.
Ol Pejeta se rozhodla ke svým bezpečnostním opatřením přidat ještě bezpilotní letadélko (tzv. drone), které by zejména oblast, kde jsou severní bílí nosorožci, mohlo sledovat i ze vzduchu. Během ledna se Ol Pejetě podařilo od veřejnosti vybrat 35 000 dolarů, které pokryjí část nákladů na pořízení a přizpůsobení letadélka. Po několika měsících testování by do plného provozu mělo být uvedeno v průběhu roku.
Srpen 2012: Nosorožce navštívil slavný basketbalista Jao Ming
Na severní bílé nosorožce se do Ol Pejety přijel podívat basketbalista Jao Ming, v současnosti možná vůbec nejpopulárnější čínský sportovec. Naši nosorožci se tak zřejmě objeví v kampani organizace WILDAID, která bude mít za cíl přesvědčit obyvatele východoasijských zemí, aby přestali kupovat slonovinu a nosorožčí rohovinu. Nelegální obchod s těmito surovinami totiž vede k masovému vyvražďování slonů a nosorožců.
Jao Ming se setkal se Sunim a s Nájin v doprovodu ošetřovatele Mohammeda. Pochvaloval si, že se k nim může dostat velmi blízko a pošimrat je za ušima, taky ale uznale pronesl, že jde o obrovská a silná zvířata. Když se o něj pak jedno ze zvířat trochu opřelo, Jao Ming žertoval že mu to připomíná obrovský tlak, který pociťoval, když musel hlídat Shaquilla O’Neala.
„Pokud bychom o ně přišli, byla by to tragédie,“ komentoval Jao skutečnost, že severních bílých nosorožců už je na světě jen sedm. Jejich záběry proto zapojil do své kampaně.
Foto: Kristian Schmidt/WILDAID; Ol Pejeta Conservancy
Květen 2012: Páření Suniho a Nájin
Suni se v uplynulých týdnech dvakrát spářil s Nájin. Po velkém zájmu Suniho o Nájin na konci března bylo páření poprvé pozorováno 25. dubna, k druhému došlo 27. května. Obě páření potvrdila, že Nájin začala v roce 2012 mnohem lépe cyklovat než v předchozích letech.
„Její profil byl až do loňského roku (myšlen rok 2011) hodně špatný, teď je ale na vzorcích vidět zlepšení. Neřekl bych, že má úplně pravidelné cykly, nicméně je to docela dobré a skýtá to naději,“ uvedl o několik měsíců později Franz Schwarzenberger z Veterinární univerzity ve Vídni, který pravidelně vzorky trusu analyzuje.
Na rozdíl od Nájin začala Fatu ve svém výběhu komunikovat s jižními samicemi. Část dne však stále tráví sama nebo se samcem Sudánem.
Foto: Ol Pejeta Conservancy
Duben 2012: K Nájin a Sunimu přibyly jižní samice
Obrovský výběh, v němž žijí severní bílí nosorožci, je v současnosti rozdělen na dvě části. Ta menší, která má asi 40 hektarů, je teď domovem Nájin a Suniho. Větší o rozměrech zhruba 240 hektarů obývá Sudán, Fatu, šest nosorožců bílých jižních, dva černí nosorožci, zebry Grévyho a buvolci kongoni. Do velkého výběhu k Sudánovi byla Fatu přemístěna v listopadu 2011 poté, co se z výsledků analýz ve Vídni ukázalo, že ani po opakovaných pářeních se Sunim v průběhu roku 2011 nezabřezla.
Během setkání řídící komise v lednu 2012 bylo následně rozhodnuto přesunout Suniho a Nájin do velkého výběhu a Sudána s Fatu do menšího. Před výměnou však byly k Sunimu a Nájin přesunuty dvě samice nosorožců bílých jižních. Důvodem byl předpoklad, že by si k nim Nájin mohla vytvořit pouto a až by se samice odebraly do většího výběhu, Nájin by se neschovávala v křoví a šla by s nimi.
Jako první byla k Nájin a Sudánovi 23. února přeunuta šestiletá samice Tauwa. Po několika dnech však samice vypadala nervózní, a tak byla do výběhu 8. března přesunuta ještě jedna jižní samice, čtyřapůlletá Mojo.
Ačkoli byly samice přidány do výběhu hlavně kvůli Nájin, možná zapůsobily víc na Suniho. V pátek 27. března totiž Suni projevoval o Nájin opravdu velký zájem. Očichával jí zadek, zjišťoval hladinu jejích feromonů a oba se honili po výběhu. Trvalo to asi 12 hodin a na Sunim bylo zřetelně znát, že má náladu na páření.
Únor 2012: Sudán mezi vítěznými snímky World Press Photo
Porota World Press Photo 2012, nejprestižnější ceny věnované novinářským fotografiím, ocenila v kategorii Příroda – série prvním místem snímky jihoafrického fotografa Brenta Stirtona. Svůj soubor nazval Rhino Wars a na jedné z fotografií figuruje severní bílý nosorožec Sudán v Ol Pejetě. V jeho těsné blízkosti stojí tři ozbrojení strážci. Stirton svou reportáž připravil pro National Geographic. Severní bílí nosorožci přesunutí do Ol Pejety tak pomáhají přitáhnout pozornost k nelegálnímu obchodu s rohovinou a ke kritické situaci, do níž se nosorožci dostávají kvůli pytlačení.
Prosinec 2011: Případy pytláctví v Ol Pejetě a zlepšení ochrany
V Ol Pejetě bylo během roku 2011 upytlačeno pět nosorožců. Jedním z nich byl i Max, velmi mírný jižní bílý nosorožec, který byl miláčkem nejen pracovníků, ale i návštěvníků rezervace. Případy pytláctví se nijak netýkaly oblasti, ve které jsou střeženi severní bílí nosorožci ze Dvora.
Kvůli zlepšení ochrany byl během roku 32 strážcům Ol Pejety udělen status Kenya Police Reserve, čímž se stali ozbrojenou složkou spadající pod státní policii, která má větší pravomoce než běžní strážci. Mimo jiné díky tomu prošly tvrdým výcvikem pro boj s pytláky a mají automatické zbraně. Počet incidentů s pytláky se následně znatelně snížil. Práce na zlepšení bezpečností situace však odčerpaly lidské a finanční kapacity, které by jinak byly věnovány na rozšíření výběhu pro Suniho.
Srpen 2011: Fatu se Sunim se pravidelně páří
Během uplynulého období se Fatu se Sunim pravidelně pářili, k poslednímu potvrzenému páření došlo 28. srpna. Podle hormonálních vyšetření a výsledků z Vídně Fatu pravidelně cyklovala.
Samice Nájin se ve výběhu u Sudána držela stranou od jižních samic, její hormonální cyklus vykazoval přetrvávání žlutého tělíska a došlo i ke zhoršení její tělesné kondice. V červnu 2011 proto byla Nájin z výběhu, který sdílela se Sudánem, přesunuta do výběhu k Fatu a Sunimu. Fatu byla tak nadšená, že je zase blízko své matky, že se od ní několik dní nehnula a Suniho k ní vůbec nepustila. Teď už spolu všechna tři zvířata vycházejí dobře, dokonce by se dalo říct, že Suni začíná o Nájin projevovat zájem. Nájin také začala nabírat na váze.
Sudán má teď ve velkém výběhu k dispozici čtyři jižní samice a objevují se náznaky páření se dvěma z nich, Aramiet a Darling.
Jako součást bezpečnostních opatření byly v červenci rovněž zkráceny zadní rohy Nájin a Fatu. Sudánovi byly rohy zkráceny už květnu. Všichni nosorožci jsou neustále monitorováni a na všech čtyřech je vidět, že se životu v téměř divokém prostředí dobře přizpůsobili.
Leden 2011: Pozorováno první páření mezi Fatu a Sunim
Nový rok začal tím, na co všichni čekali: U severních bílých nosorožců došlo k páření. První bylo pozorováno mezi Fatu a Sunim. Pářil se i Sudán, ten však s jižní bílou samicí Aramiet. Pokukoval i po další jižní samici, která se jmenuje Taura.
Říjen 2010: Náznaky páření Fatu a Suniho
Poprvé za celých deset měsíců, které uplynuly od příjezdu severních bílých nosorožců, byly pozorovány skutečné známky toho, že by se nosorožci mohli pářit. Byl to kupodivu Suni, kdo jevil zájem o mladou Fatu. Jednoznačné znaky její říje byly zaznamenány během několika posledních týdnů.
Suni a Fatu stále zůstávají ve výběhu 400 x 400 m, odděleni od Sudána, Nájin a sedmi jižních bílých nosorožců. Mají s nimi ale možnost vizuálního kontaktu. Sudán s Nájin o sebe ale vůbec nejeví zájem. Sudán však i nadále „obtěžuje“ samice jižních bílých nosorožců a Daley, jedna ze samic, nedávno porodila, což znamená, že by asi za tří měsíce mohla být potvrzena její říje. To by mohlo Súdána posunout správným směrem.
V ZOO Dvůr Králové jsme před časem uspořádali společně s časopisem Superfino soutěž pro děti z okolních škol. Děti kreslily pohlednice pro nosorožce v Keni a jejich kresby pak byly vystaveny v galerii v zoo. Nejhezčích pět obrázků pak bylo posláno jako pozdrav do Keni. Pohlednice měly vyjádřit vděk za snahu zachránit severní bílé nosorožce a Ol Pejeta všem účastníkům soutěže posílá poděkování. Bylo prý moc milé, že obrázky přišly až z České republiky.