ZOO Dvůr Králové: Světový den divoké přírody s Pavlou Říhovou z České inspekce životního prostředí
Datum: 01.03.2016
Světový den divoké přírody připadá na 3. března, kdy byla podepsána Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). V ZOO Dvůr Králové oslaví tento den s Pavlou Říhovou z České inspekce životního prostředí, která se zabývá potíráním nelegálního obchodu s živočichy na území ČR.
ZOO Dvůr Králové připravila na tento den také odborný program pro skupinu českých celníků. Ti hrají důležitou roli při odhalování nelegálního obchodu se zvířaty, která jsou pašována přes hranice České republiky.
„Africké nosorožce se nám daří nejen úspěšně odchovávat, ale i vracet zpět do jejich přirozeného prostředí. V našich snahách o záchranu těchto ohrožených zvířat však nemůžeme uspět bez pomoci kolegů z celní správy, z inspekce životního prostředí a z dalších státních složek. Velice si proto práce kolegů, kteří zasahují proti pytlačení a pašování zvířat, vážíme,“ říká Přemysl Rabas, ředitel dvorské zoo.
ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců mimo Afriku. Zároveň se zapojuje i do osvětových akcí, které se snaží na tíživou situaci nosorožců upozornit. V loňském roce se na půdě královédvorské zoo uskutečnil slavnostní podpis Deklarace o mezinárodní spolupráci při společném boji proti nezákonnému obchodu s ohroženými druhy zvířat mezi ČR a Vietnamem. Jedná se o historicky první smlouvu o spolupráci v této oblasti, kterou ČR uzavřela s jiným státem.
Světový den divoké přírody oslavuje rozmanitost divočiny a zároveň je příležitostí, jak upozornit širokou veřejnost na naléhavou potřebu chránit divoká zvířata před pytláky, ale i před dalšími hrozbami, například před ubýváním jejich přirozeného prostředí. Pro letošní rok bylo vyhlášeno téma „Osud divočiny je v našich rukou“, které má poukázat na odpovědnost každé generace za ochranu volně žijících druhů pro následující pokolení.